O binanın satışıyla Şehitler Parkı bedavaya gelmiş oldu | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

O binanın satışıyla Şehitler Parkı bedavaya gelmiş oldu

Bu haber 08 Ağustos 2019 - 18:18 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Akçakoca 15 Temmuz Değirmenağzı Şehitler Parkı içinde bulunan Gençlik Merkezi binası, Belediye’nin vergi borcuna karşılık Maliye’ye veriliyor. Belediye Başkanı Okan Yanmaz,  binanın 15 milyon lira gibi bir değerle satılacağını ifade ederken, binanın satışından elde edilecek olan rakamın 15 Temmuz’un tüm maliyetini karşılayacağı ifade edildi.

Park sahası içinde yer alan 2.756 m² alanlı bina borca mahsuben Maliye’ye verilecek. Bina, kamu binası olması nedeniyle ve belediye başkanı Okan Yanmaz’ın Bakanlık ve Valilik ile yaptığı görüşmeler neticesinde belediyenin kullanımında olacak. 

Akçakoca Gençlik Merkezi olarak kullanılacak olan binanın Maliye’ye 15 milyon civarında bir rakama karşılık bırakılacağı belirtilirken, tek başına binanın değerinin 15 Temmuz parkının tüm maliyetlerini karşıladığı belirtildi. 

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkının yapımı için ilk etapta belirlenen ihale bedeli 9 milyon 800 bin lira dolayında idi. 

Ardından yeni ilave yapım ihalesi ile yapım bedeline 4 milyon lira dolayında bir bedel eklenmişti. 

Yüklenici firmanın iş yükümlülüklerini yerine getirememesi ve firma sahibinin cezaevine girmesi nedeniyle Park, Belediye tarafından yeni ihaleler açılarak başka firmalara bitirtilmişti.

Belediye’nin sözleşme gereği işi bırakan firmadan alacağı olan 2 milyon liranın tahsili için de firma hesaplarına ve mallarına haciz konmuştu. 

15 Temmuz Parkı’nın toplam maliyeti 12 milyon lirayı bulurken, içinde yer alan gençlik Merkezi  binasının 15 milyon lira gibi bir değerle Maliye’ye devri karşısında, tek bir bina satışıyla parkın tüm maliyetlerinin de karşılandığı ortaya çıktı.