OY KULLANIMINDA KİMLİKLERLE İLGİLİ SÜRE ŞARTI YOK | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

OY KULLANIMINDA KİMLİKLERLE İLGİLİ SÜRE ŞARTI YOK

Bu haber 07 Mayıs 2018 - 22:37 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

Son günlerde sosyal medya üzerinden yapılan yanıltıcı paylaşımlardan biri olan, kimlik kartlarının kullanım süresiyle ilgili yalan yanlış bilgilere itibar edilmemesi istendi.

Nüfus Dairesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, sosyal medyada hızla yayılan ve aşağıdaki metnin yer aldığı paylaşımın gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

“Bu konuya çok dikkat edelim. Arkadaşlar, eski nüfus cüzdanları olanlar için kullanım süreleri 10 yıldır. Verildiği tarihten itibaren seçim günü 10 yılı doldurduysa, yani verilme tarihi 24.06 2007 ve öncesiyse mutlaka yenilenmesi gerekiyormuş. Aksi halde oy kullanamazmışız. 10 yılı  geçmemiş ehliyet veya pasaportunuzu alın yanınıza. Bilgilerinize…” şeklindeki paylaşımın yanıltıcı bir paylaşım olduğu belirtildi.

Konu ile ilgili yetkili kurumlardan aldığımız bilgilere göre; Kimliklerde bir süre kısıtlaması olmadığı, sadece mühür, soğuk mühür yoksa, yırtılma veya tahrifat varsa; arka sayfada gerekli onay imzaları olmayanların her zaman olduğu gibi bu kez de oy kullanamayacakları belirtildi.

Bunun dışında, 10 yılda yenileme şartı şeklinde, herhangi bir süre sınırlamasının sözkonusu olmadığı ifade edildi.