Oy Kullanırken Bunlara Dikkat Edeceksiniz | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Oy Kullanırken Bunlara Dikkat Edeceksiniz

Bu haber 16 Nisan 2017 - 10:43 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Referandumda doğru oy nasıl kullanılacak? Oy kullanırken nelere dikkat etmeli?

Referandumda doğru oy nasıl kullanılacak sorusu milyonlarca vatandaşın merak ettiği konular arasında yer alıyor. 16 Nisan’da gerçekleşecek olan referandum öncesi vatandaşlar oy kullanırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini araştırıyor.

Referandumda oy kullanacak olanların nasıl oy kullanacaklarına dair yaşadıkları kafa karışıklığına Yüksek Seçim Kurulu son verdi. Yüksek Seçim Kurulu Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ali Kılıç, doğru oy kullanma işleminin nasıl yapılacağını anlattı. Peki, Referandumda doğru oy nasıl kullanılacak? Oy kullanırken nelere dikkat etmeli?

Referandumda nasıl oy kullanılacak sorusu, merakla araştırılmaya başlandı. Doğru oy kullanımı için geçerli bilgileri edinmek isteyen vatandaşlar, konuyla ilgili resmi bilgi edinmek istedi. İşte, referandumda doğru oy nasıl kullanılır sorusuna YSK tarafından verilen o yanıt…

Referandumda oy kullanacak olanların nasıl oy kullanacaklarına dair yaşadıkları kafa karışıklığına Yüksek Seçim Kurulu son verdi. Yüksek Seçim Kurulu Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ali Kılıç, doğru oy kullanma işleminin nasıl yapılacağını anlattı.

16 Nisan’da yapılacak anayasa referandumuna ilişkin sosyal medyada oy kullanma işlemlerine ilişkin yapılan yanlış yönlendirmelere karşı Yüksek Seçim Kurulu doğru oyun nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak anlattı. Kullanılan oyların geçersiz sayılmaması için sandık başındaki görevlilerin uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirten Yüksek Seçim Kurulu Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ali Kılıç, oy pusulasında beyaz bölümde ‘evet’, kahverengi bölümde ise ‘hayır’ seçeneklerinin bulunduğuna dikkat çekerek, vatandaşların tercih ettikleri kısmın üzerine ‘tercih’ mührünü basmalarını istedi.

Hem ‘evet’ hem de ‘hayır’ kısımlarının üzerine ve ‘evet’ ile ‘hayır’ın tam arasına ‘tercih’ mührünün basılmasının kullanılan oyu geçersiz kılacağını söyleyen Ali Kılıç, mührün; sadece tercih edilen kısmın üzerine basılması gerektiğini, oy pusulasının yırtılmaması ve karalanmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, oy kullanmak için sandık başına gideceklerin nüfus cüzdanlarını mutlaka yanlarında getirmeleri istendi.