PALAMUT SEZONU BİTTİ | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

PALAMUT SEZONU BİTTİ

Bu haber 06 Kasım 2018 - 12:33 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

Akçakocalı balıkçılar, hamsi avına çıkmak için ağlarını onarıyor, teknelerinin bakımını yapıyor.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, “Palamut sezonunun sonuna gelmiş durumdayız. Balıkçılar, hamsiye geçmiş durumda.” dedi.

Batı Karadeniz’in en önemli limanlarından Akçakoca’da balıkçılar, hamsi avına çıkmak için ağlarını onarıp teknelerine bakım yaparak hamsi avına hazırlanıyor.

“Vira Bismillah” dedikleri 1 Eylül’den bu yana avladıkları bol miktarda palamutla yüzü gülen balıkçılar, palamut sezonunun sonuna gelinmesiyle hamsiye yöneldi.

Hamsi avına hazırlanan Akçakoca Limanı’ndaki balıkçılar, ağlarını onarıyor ve teknelerinin bakımını yapıyor.

“Palamudun yerini hamsi alacak” Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada, palamut sezonunun sonuna gelindiğini söyledi.

Karakaş, artık palamudun yerini hamsinin alacağını dile getirerek, “Palamut avcılığı zayıfladı, şu anda Doğu Karadeniz’de az bir miktarda var. Palamut, yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Balıkçılar, hamsiye geçmiş durumda.” diye konuştu.

Balıkçıların diğer balık türlerini avlayabilmek için hazırlık yaptığını aktaran Karakaş, “Bundan sonraki süreç; hamsi, isravrit, barbun, mezgit, çinekop, kefal avcılığıyla devam edecektir.” dedi. Karakaş, bu yıl çok miktarda hamsi olacağını düşünmediğini sözlerine ekledi.