RAMAZAN'DA BALIK FİYATLARI YÜKSEK | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

RAMAZAN’DA BALIK FİYATLARI YÜKSEK

Bu haber 20 Mayıs 2018 - 14:33 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş:

” Ramazan ayında tüketimin az olması ve balık olmadığı için fiyatlar yüksek. Ancak biraz daha bolluk olursa fiyatlar biraz daha düşebilir”

Büyük umutlarla sezona başlayan balıkçılar, yeterli derecede balık avlayamadığı için fiyatlar yüksek seyrediyor. Yüksek olan balık fiyatları Ramazan ayında da devam ediyor.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, yaptığı açıklamada, ’11 Ayın Sultanı’ Ramazan ayında balık fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi.

Ramazan ayının fiyatlara etkisinin olmadığını ifade eden Karakaş, şöyle konuştu:

“Havaların açmasıyla birlikte balıklar da kendini gösterdi. Kendini gösteren balıklar yaz balıklarından barbun, istavrit, iskorpit çıkmaya başladı. Kalkan balığında dönem yasağı başladı. Balıklar az miktarda çıkıyor. Fiyatlar da hala çok yüksek. Henüz bir bolluk olup da fiyatlarda azalma yok. Havalar daha da güzel olunca balık çoğalacak. Genelde istavrit ve barbun çoğalacak. Ramazan ayında tüketimin az olması ve balık olmadığı için fiyatlar yüksek. Ancak biraz daha bolluk olursa fiyatlar biraz daha düşebilir. Ama çok fazla düşmez. “

Hava şartlarının iyi gitmesi durumunda az miktarda balık avlanabileceğini aktaran Karakaş şunları söyledi.

“Ramazan ayında bile fiyatlar çok yüksek. Zaten balık az çıkıyor. Ramazanda da tüketim yok. Birbirini tamamlıyor gibi. Dönem yasağı olmayan avcılarımız da barbun, istavrit, iskorpit üzerine bir balıkçılık yapıyorlar. Yaz balığına çinekop gelir. Bir hafta 10 güne kadar gelir. Salyongoz avcılığı başladı. Çok iyi olmamakla beraber Akçakoca’da balıkçılık, küçük balıkçılar ile devam etmekte. “

Akçakoca’da balık fiyatları ise tezgahlarda şu şekilde:

Çupra, levrek…. tanesi 15 lira

İstavrit…  kilo 20 lira

Alabalık…  tanesi 5 lira