ŞİFALI SU NEDEN KAPATILMIYOR… | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

ŞİFALI SU NEDEN KAPATILMIYOR…

Bu haber 26 Eylül 2018 - 12:37 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

Yıllardır bölge insanının su almak için uğradığı D-655 Karayolu üzerindeki Şifalı Su’ya mikrop bulaştığının tespit edilmesinin ardından suyun kullanımının neden durdurulmadığı tartışmaya açıldı.

2 ay önce alınan numuneden suyun mikroplu olduğunun ortaya çıkmasına karşılık vatandaşların çeşmelerden bidonlar dolusu su almaya devam etmesi suyla bulaşan hastalıkları akıllara getirdi.

Düzce’de ‘Şifalı Su’ tedirginliği! Geçtiğimiz 25 Temmuz’da Düzce İl Halk Sağlığı ekiplerince rutin kontroller için Şifalı Su’dan alınan numune ‘mikrop’ gerçeğini ortaya çıkardı.

Alınan su numunesi üzerinde yapılan araştırma, doğal kaynak olan Şifalı Su’ya mikrop bulaştığını kanıtlarken, o günden bu güne bölgede hiçbir tedbir alınmaması kafaları karıştırdı.

Raporda suyun kullanımının acil olarak durdurulması gerektiğinin vurgulanmasına karşılık Şifalı Su’dan 2 aydır vatandaşların su almaya devam ettiği öğrenildi.

Suyun halkın tüketimine uygun hale getirilmesi için herhangi bir dezenfekte çalışması yapılıp yapılmadığı bilinmezken, şimdi gözler konu hakkında yapılacak açıklama için Düzce Valiliği’ne çevrildi.

En temel ihtiyaçlardan olan su ile bulaşan hastalıkların önlenmesi için sık sık numune alınarak gerekli analizlerin yapıldığı Düzce’de Şifalı Su gibi çok rağbet gören bir adreste suyun mikroplu çıkmasının ardından herhangi bir bilgilendirme yapılmaması da sorgulamaya açıldı.