Standart Profil 108 işçiyi sokağa attı! | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Standart Profil 108 işçiyi sokağa attı!

Bu haber 15 Mart 2017 - 11:27 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

Son dönemde artan işsizlik oranlarına karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürece doğrudan müdahil olmuş ve adeta bir ”Ekonomik Diriliş Destanı” yaratmaya yol açan istihdam kampanyasına start vermişti.

Cumhurbaşkanı’nın önerisiyle kamu otoriteleri, Oda ve Borsa yetkilileri ve özel sektör temsilcileri kolları sıvayarak, vergi ve sigorta primleri Devlet tarafından ödenmek koşuluyla yeni işçi alımlarına başlamıştı.

Artı İstihdam Projesi adı verilen bu Ekonomik Diriliş hareketiyle işsizlik oranlarında görece bir azalma olmuş, yeni istihdamlarla birçok hanede yüzler gülmeye başlamıştı.

Gelin görünki, son günlerde Düzce’de yaşanan gelişmeler, bu ekonomik dirilişe bırakın katkı vermeyi, sosyal bir yara haline gelen işsizlik kangrenini daha da kanatan bir sonuca yol açıyor.

Konuralp’te kurulu Türkiye’nin en hacimli fabrikalarından biri olan ve bünyesinde yüzlerce işçi çalıştıran Standart Profil fabrikası, 108 işçisinin iş akdine son verdiğini açıkladı.

Petrol-İş Sendikası Düzce Şubesi,  Konuralp’te otomotiv sektöründe üretim yapan Standart Profil’de   108 işçisini işten çıkarması üzerine fabrika önünde düzenlediği basın açıklamasıyla işten çıkarılanlara destek oldu.

Petrol-İş Sendikası Düzce Şubesi Başkanı Muzaffer Işık, fabrika yönetiminin kendilerine küçülmenin devam edeceğini söylediğini iddia etti. Düzce’de işveren ile sendika arasında yaşanan krizlere bir yenisi 108 işçinin işten çıkarılmasıyla sonuçlandı. Konuralp’te otomotiv sanayisi için fitil üretimi yapan Standart Profil Petrol-İş Sendikasına üye 108 çalışanının iş akdine son verdi.

İşçi atmaya devam edecekler

Fabrika yönetiminin kararına tepki gösteren Petrol-İş Sendikası fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Bir haftadır işe geri alınmaları için eylem yapan işçilere destek amacıyla yapılan basın açıklamasında konuşan Petrol-İş Sendikası Düzce Şubesi Başkanı Muzaffer, “İşverene de yardımcı olmak bakımından elimizi taşın altına koyarız dedik ama karşılığında 108 arkadaşımızın iş akdi feshedildi. Üstüne daha da küçülteceğim diyerek tehdit etti.” diye konuştu.

‘ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYARIZ’

İşverene ücret zammı ve yeni işçi almak konularında net bir şekilde, ‘elimizi taşın altına koyarız’ cümlesiyle net bir şekilde ifade ettik. Fakat yapıcı bu tutuma işveren 108 arkadaşımızın iş akdini feshederek, daha da küçülteceğim tehdidi ile karşılık verdi.”

HANİ NEREDE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ?

“Çıkarılan arkadaşlarımızın sonuna kadar arkasındayız” İşten çıkarılanların yanlarında oldukları mesajını veren Işık, “Ülkemiz dahil dünyanın yedi ülkesinde faaliyet gösteren bu fabrikanın istihdam seferberliğinin başlatıldığı bu dönemde 108 çalışanı çıkararak attığı bu adımı kınıyoruz.”diyerek sözlerini noktaladı.