SÜREÇ SONA ERDİ | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

SÜREÇ SONA ERDİ

Bu haber 09 Mayıs 2018 - 11:26 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

Genel seçimlere az bir süre kala partilerin aday adaylığı süreçleri de sona erdi. Partilerin genel anlamda genç aday adaylarına ağırlık vermesi ise dikkatlerden kaçmadı.

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleriyle ilgili partilerinin çalışmaları ara vermeden devam ediyor.

Seçimlere az bir süre kala partilere milletvekilliği aday adaylığı için verilen sürede sona erdi. AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’de milletvekilliği aday adaylık başvuru süreleri sona erdi.

Süreci geçen hafta noktalayan AK Parti’de  aday adaylığında rekor kırılmıştı.  AK Parti’de 5 bin 997’si erkek, bin 332’si kadın olmak üzere toplam 7 bin 329 kişi milletvekili aday adaylığı için başvurdu.

Milletvekili aday adaylığı başvurusu yapanlar toplam olarak 42 milyon lira ücret ödedi.  

MHP’ye  bin 815 kişi aday olmak için başvurdu. 315 kişinin adaylık başvurusu kabul edilmezken başvuranların 250’sini kadınlar, 20’sini de engelli vatandaşlar yaptı. CHP’de ise bin 592 kişi aday adaylığı başvurusunda bulundu.

İYİ Parti’de de aday adaylığının fazlalığı dikkatlerden kaçmadı.. Süreç üç günlük uzatmanın ardından önceki akşam sona erdi.

2 bin 800 kişinin aday adaylığı başvurusu yaptığı öğrenilirken, yoğunluğun kadın ve gençlerden oluştuğu bildirildi. Aday adaylığı başvurularında CHP ve MHP’yi geride bırakan İYİ Parti, değerlendirmeler için komisyon kurmaya karar verdi.

Yapılan değerlendirmelerin ardından adaylar belli olacakken özellikle Düzce’de partilerin kimleri aday olarak göstereceği de merak edilen konular arasında yer alıyor.