TMO'NUN FINDIK FİYATI BELLİ OLDU! | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

TMO’NUN FINDIK FİYATI BELLİ OLDU!

Bu haber 19 Temmuz 2018 - 9:54 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.

Fındıkta yeni sezon rekoltesinin 550 bin olarak beklendiğinin açıklanmasının ardından fiyat konusu da netleşmeye başladı. TMO’nun fındık fiyatını en az 13 ila 13,5 lira olarak açıklayacağı şeklinde bilgiler geliyor.

Karadenizli için yeşil altın anlamına gelen ve milyonlarca üreticisi dört gözle fındık fiyatını bekliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, İl Müdürlükleri tarafından kurulan komisyonların yaptığı çalışmaların tamamlanmasının ardından illerden gelen rekolte tahminlerinin ardından 2018 yılı tahmini fındık rekoltesini 550 bin olarak tespit etmesinin ardından fiyat konusu da netleşmeye başladı.

Yeni fındık sezonunda da fındık alımı yapacak olan ve bu konuda hazırlıklarını sürdüren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin henüz resmi bir açıklama yapmamasına rağmen 2018 yılı fındık sezonunda fındık fiyatını Levant Kalite için en az 13, Giresun Kalite içinde 13,5 lira olarak açıklayacağı şeklinde bilgiler geliyor.

Geçtiğimiz sezon Levant Kaliteye 10 lira, Giresun Kaliteye ise 10,5 lira fiyat açıklayan ve bu fiyattan fındık alan TMO, piyasadan 140 bin ton fındık almıştı. Aldığı fındıkları ise Levant Kaliteyi 11,5 lira, Giresun Kaliteyi ise 12 liradan satmıştı.

Geçtiğimiz sezonun 2 lira üzerinden fiyat açıklaması beklenen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu kararı almasında dolar bazında fiyatların düşmesi ile fındık rekoltesinin tahminlerin altında çıkacağının önemli etken olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Öt yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son Ordu mitinginde fındık üreticisinin mağdur edilmeyeceğini söylemiş, “Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık üreticisinin yanındadır. Kendileriyle toplantılarını yaptım. Ve hiçbir muhalefetin atıp tutmasına dilemesine bakmayın. Bunlar yalanı rahat söylerler. Ve bunların iktidarların da fındık müstahsil ilimizin ne hale geldiğini biliyoruz. Aman ha bu oyunlara gelmeyin. Biz verdiğimiz sözün her zaman arkasındayız, arkasında olmaya devam edeceğiz.” demişti. (kaynak:orducu.com)