UYARI MÜDÜRDEN GELDİ…KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNE DİKKAT | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

UYARI MÜDÜRDEN GELDİ…KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNE DİKKAT

Bu haber 19 Aralık 2017 - 15:19 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Akçakoca Belediyesi İtfaiye Müdürü Ali Uzunoğlu Kış ayının en soğuk günlerinin yaşandığı şu günlerde vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyardı.

Müdür Uzunoğlu yaptığı açıklamada, kış aylarında vatandaşların evlerinde kullandıkları ısıtma sistemlerinde oluşan karbonmonoksit gazı nedeniyle dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Son günlerde ısıtma sistemlerinden kaynaklanan zehirlenmelerin yaşandığına dikkat çeken Uzunoğlu,”Özellikle vatandaşlarımızın kullandığı sobalı evlerde ve diğer ısıtma sistemlerinde karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu karbonmonoksit gazının açığa çıkar. Bu ise zehirlenmelere ve telafisi mümkün olmayacak durumlar meydana getirebilir. Bunu için özellikle sobalı evlerde vatandaşların dikkatli olması gerekir. Hava fırtınalı olduğu zaman soba yakılmamalı ve gece yatarken sobanın tam söndüğünden emin olarak yatılmalıdır. Ayrıca baca temizliğini de dikkat etmek gerekir” dedi.

Uzunoğlu ayrıca, ” Vatandaşlarımızın baca temizliği ile ilgili itfaiyelerden yardım isteyebilirler. Zehirlenme durumlarında ise hemen 112 Acil Çağrı Merkezi aranmalıdır ” ifadelerinde bulundu.