Yalan haber iddiası Facebook'u etkilemedi | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

Yalan haber iddiası Facebook’u etkilemedi

ABD’nin başkanlık seçimlerinde yalan haber yaydığı iddialarına hedef olan Facebook mali yılının dördüncü çeyreğinde net kârını yüzde 129 yükselterek iddialardan etkilenmediğini gösterdi

Bu haber 04 Şubat 2017 - 8:36 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Sosyal medya dünyasının en popüler sitelerinden Facebook mali yılının 4. çeyreğinde analist beklentilerinin üzerinde kâr ve gelir elde ettiğini duyurdu. Şirket böylece ABD başkanlık seçimlerinde yalan haber yaydığı ve Donald Trump’ın başkan olmasına destek verdiği yönündeki iddialardan etkilenmediğini gösterdi. Açıklanan rakamlara göre Facebook’un net kârı geçen yılın ekimaralık döneminde yüzde 129 artışla 3.57 milyar dolara ulaştı. Bir önceki senenin aynı döneminde şirket 1.56 milyar dolar net kâr elde etmişti.

1.8 MİLYAR AKTİF KULLANICI

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde şirketin geliri yüzde 51 yükselerek 8.81 milyar dolara ulaştı. Facebook, 2015’in dördüncü çeyreğinde 5.84 milyar dolar elde ettiğini duyurmuştu. Facebook’un reklamlardan elde ettiği gelir de söz konusu dönemde 5.64 milyar dolardan 8.63 milyar dolara ulaşarak yüzde 53 artış kaydetti. Dördüncü çeyrek reklam gelirlerinin yüzde 84’ü mobil reklamlardan gelirken, bu oran bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 80 olmuştu.

Geçen yılın ekim-aralık döneminde, Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında da artış görüldü. Günlük aktif kullanıcı sayısı 2016’nın dördüncü çeyreğinde ortalama 1.23 milyar kişi olurken bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 yükseldi. Bu kişilerin 1.15 milyarının mobil cihazlardan Facebook’u kullandığı tespit edildi. Facebook’u kullanan aylık aktif kullanıcı sayısı da aynı dönemde ortalama 1.86 milyar kişiye ulaşarak, yıldan yıla yüzde 17’lik artış gösterdi. Bu kişilerin 1.74 milyarının mobil cihazlardan bağlandığı belirlendi. Şirket bilançosunun olumlu gelmesiyle, borsada gerçekleşen sınırlı işlemlerde, Facebook’un hisse başına değeri yüzde 2.9 prim yaparak 137.07 dolara kadar yükseldi. Analistler, Facebook’un hisse değerindeki asıl artışın yarın gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

‘BEĞEN’ TUŞU ÇOK BEĞENİLİYOR

Facebook’un dünya çapında tüm kullanıcılarının yüzde 80’inin ayda en az bir kere beğen (Like) tuşuna bastığı belirtildi.

600 BİN HACKER SALDIRIYOR

– Şirket 2004’te kuruldu

– Piyasa değeri 383 milyar dolar

– Çalışan sayısı 17 bin

– Her gün 600 bin hacker saldırısıyla karşılaşıyor

– Ortalama bir kullanıcı günde 14 defa Facebook hesabını kontrol ediyor

– Facebook girdiğiniz her siteyi kaydediyor

– Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg kırmızı ve yeşil renkleri göremediği için sitenin rengi mavidir

– Ölmüş olmasına rağmen en az 30 milyon insanın hesabı hâlâ kullanılmaya devam ediyor

– Çin’den Facebook, Twitter ve New York Times’a erişim 2009’dan beri yasak

– Facebook üzerinde Zuckerberg hariç herkesi bloklamak mümkün.

KONU SANAL, DAVA GERÇEK CEZA 500 MİLYON DOLAR

ABD’de Teksas Mahkemesi, Facebook’u ZeniMax Media şirketine ait sanal gerçeklik teknolojisini yasadışı olarak kullandığı suçlamasıyla 500 milyon dolar cezaya mahkûm etti. Davada suçlanan yapay gerçeklik firması, Oculus, Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmıştı. Davayı açan video oyun yaratıcısı Zenimax şirketi, sanal gerçeklik buluşlarının Oculus tarafından yasadışı şekilde kopyalandığını iddia ediyordu.

OCULUS BİZİM

ABD’nin Dallas kentinde açılan ve 3 hafta süren dava sonucunda mahkeme, davacı konumundaki Zenimax şirketine, telif hakları ihlali nedeniyle 500 milyon dolar ödenmesine hükmetti. Zenimax şirketi, açtığı davada Facebook’tan 2 milyar dolar tazminat talep etmişti. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, “Oculus ürünlerinin başka birilerinin teknolojisi ile geliştirildiği düşüncesi yanlıştır” açıklamasını yapmıştı.

REKLAM GELİRLERİ KATLADI

3 YIL

1.86 milyar Facebook kullanıcısı

600 milyon Instagram kullanıcısı

5 YIL

1.1 milyar WhatsApp kullanıcısı

1 milyar Messenger kullanıcısı

10 YIL

50 milyar+ Internet.org aracılıgıyla baglı olan insan sayısı

5 milyon Gear VR satıldı

KİŞİ BAŞINA GELİRİ ARTIYOR

Facebook’un reklamlardan elde ettigi gelir son çeyrekte 5.64 milyar dolardan 8.63 milyar dolara ulasarak yüzde 53 artıs kaydetti. Dördüncü çeyrek reklam gelirlerinin yüzde 84’ü mobil reklamlardan gelirken, bu oran bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 80 olmustu.

GAZETE HABERTÜRK