YAP-BOZ TAHTASINA DÖNEN EĞİTİMDE ÖNE ÇIKAN SORUNLAR | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

YAP-BOZ TAHTASINA DÖNEN EĞİTİMDE ÖNE ÇIKAN SORUNLAR

Bu haber 17 Eylül 2018 - 13:07 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

2018-2019 eğitim-öğretim dönemi başladı. Öğrenciler ve öğretmenler bu öğretim dönemine de birçok sorunla ‘merhaba’ diyor

2018-2019 eğitim-öğretim dönemi başladı. 18 milyona yakın öğrenci ders başı yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayımladığı bilgilere göre; birinci dönem 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek.

Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019 – 1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

Okullar birçok sorunla açılıyor

Geçen yıl çok tartışılan müfredat varlığını korurken, bu yıl en çok tartışılan konu karma eğitime ilişkin alınan son karar oldu.

Karma eğitimin kaldırılacağına yönelik emarelerin belirdiği okullarımızda, hiç kuşku yok ki cinsel ayrımcılık ve ötekileştirme duygusunun çocukların beyinlerine kazınmasıyla, çocuk bireyler ilerleyen hayatlarında da birçok sorunu yaşayacak.

Özgüven duygusunu örseleyecek olan karma eğitimden uzaklaşma modeli, öğrencilerin gerçek hayata hazırlanmalarında zorluklar çıkartacağı gibi, çocuklarımızı, karşı cinse gerçek anlamda saygı duymak yerine, öğretilmiş rollerin dışına çıkamadıkları bir duygu dünyasına hapsedecek.

Bunların yanında öğretmenlerin sorunları, yetersiz öğretmen sayısı, MEB’in öğrencileri imam hatibe yönlendirmesi, dinci vakıflarla yapılan protokollerle tarikat ve cemaatlerin okulların içine sokulması, LGS ve YKS gibi yeni mağduriyetler yaratacak sınavlar gibi sorunlar hâlâ güncelliğini koruyor.

Eğitimin öğretmenler açısından en büyük sorunlarından birisi de atanmamak. Boş geçen veya ücretlilerin girdiği dersler varken, ataması yapılmayan yarım milyon öğretmen bulunuyor.

En son gerçekleşen KPSS’ye 400 bini aşkın öğretmen adayı girerken MEB yalnızca 20 bin öğretmen atanacağını açıkladı.