YEDİ ODA BİRLEŞTİ… İHRACAT İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

YEDİ ODA BİRLEŞTİ… İHRACAT İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Bu haber 03 Temmuz 2018 - 13:06 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Akçakoca’nın iş dünyasını uluslararası piyasalarla tanıştıracak olan mega projede sona gelindi. ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, bu fırsattan yararlanmak isteyen üyelerin Oda yönetimine müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir danışmanlık firması ile birlikte hazırladığı UR-GE Projesi kanalıyla Oda üyesi Akçakoca’nın işletmecilerine ihracat yapabilme yolu da açılmış oldu.

Batı Karadeniz’de faaliyet gösteren 7  Ticaret ve Sanayi odasının birlikteliğinde çalışmalar yapıldı.

Düzce, Akçakoca, Alaplı, Çaycuma, Zonguldak, Karadeniz Ereğli ve Devrek Ticaret ve Sanayi odalarının içinde yar aldığı ‘‘Batı Karadeniz UR-GE Projesi” ile tespit edilen 4 sektöre yönelik olarak dış ticaretin geliştirilmesi amaçlı çalışmalar yapılacak.

Mega proje ile ilgili olarak gazetemize bir açıklama yapan Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, ”Batı Karadeniz bölgesindeki 7 Ticaret odasını bir araya getirerek Türkiye’nin en büyük ve ilk olma özelliği taşıyan UR-GE projesi hazırladık” dedi.

 

İlk defa birden fazla Ticaret Odasını bir araya getirerek  4 farklı sektörde uluslararası rekabeti geliştirme ve yabancı müşteri bulmak üzere çalışmalar yaptıklarını belirten Pazvant, ” heyetler oluşturma, eğitimler gerçekleştirme gibi birçok faaliyetin yer alacağı bu özel projeyi hayata geçiriyoruz. Bu proje, 7 Ticaret Odası’nın güçlerini birleştirerek bir arada çalıştığı ilk ve özel bir proje olacak” dedi 

Oda Başkanı Pazvant ayrıca, ”Bu projenin sonucunda, Oda’mızın üyeleri içerisinde müracaat yapmış olanlar yeni pazarlar bulma imkanına sahip olacaklar. Yeni müşterilere ulaşacaklar. Hiç ihracat yapmamış olan üyelerimiz de ihracat deneyimi kazanmış olacaklar. Yurt dışı projemize katılan her bir üyemize yurt dışında en az bir müşteri kazandırma amacımız olacak” açıklamasında bulundu.

İşbirliği içinde olunan Ticaret Odalarının, bulundukları bölgelerde gerçekleştirdikleri ana faaliyet alanlarına öncelik verildiğine vurgu yapan Başkan Pazvant sözlerini şöyle sürdürdü:

”4 ana sektör belirledik… Tekstil ürünleri, metal ve metal ürünleri, Gıda ve fındık ürünleri ve Orman Ürünleri. Bu alanlara yönelik ihracat projelerinde yer almak isteyen üyelerimizin geç kalmaksızın Oda yönetimine müracaat etmeleri gerekiyor. Hazırladığımız firma listelerini ve çalışma programlarını önümüzdeki günlerde Ekonomi Bakanlığı’na götüreceğiz. Üyelerimizin bu günlerde müracaatlarını yapmalarını son derece önemlidir. ATSO olarak üyelerimizi bu ihracat imkanlarından yararlanma ve dış piyasalara açılma olanağından faydalanmaya davet ediyoruz.”