YENİ DOĞAN NÜFUS KAYDI HASTANEDE YAPILABİLECEK | Akcakoca Gazetesi

SON DAKİKA

YENİ DOĞAN NÜFUS KAYDI HASTANEDE YAPILABİLECEK

Bu haber 11 Aralık 2017 - 11:26 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan yeni değişikliğe göre, dünyaya gelen bir bebeğin nüfus kaydı müdürlüğe gitmeden hastanede yapılabilecek. Ayrıca, yeni bir adrese taşınan vatandaşın su, elektrik ve doğalgaz aboneliği yaptırdığı sırada verdiği adres, nüfus müdürlüğüne gitmesine gerek kalmadan adres değişikliği olarak sisteme kaydedilebilecek.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda bir takım değişiklikler yapıldı.

Hareketsiz kişilerin kaydı kapatılacak

Artık nüfus kütüklerinde herhangi bir hareketi görünmeyen çok sayıda vatandaşın olmasına ilişkin hareketsiz nüfus dikkate alınarak yaş itibarıyla bu insanların ölü olduğu ihtimali üzerinde durulacak.

Emniyet ve jandarma tarafından yapılacak tahkikatla kişinin öldüğüne kanaat getirilirse tutulan rapor doğrultusunda bu kişilerin kayıtları kapatılacak.

Bebeğin nüfus kaydı hastanede yapılacak

Hastanelerde doğan bir çocuğun artık ebeveynin nüfus müdürlüğüne gitmesine gerek kalmadan hastanenin dahil olduğu sistem üzerinden kaydının oluşturulabilecek. Çocuğun anne babası hastane yönetimine giderek ‘Bizim bu hastanede doğan çocuğumuzu şu isimle tescil edin’ demesinin yeterli olacağı gibi hastane aynı nüfus müdürlüğü gibi müracaatı alacak, doğum tutanağı düzenleyerek, imzalattıracak.

Şu an alt yapı aşamasında olan sistemde sona gelindiğinde anne babaların yeni doğan bebekleri için nüfus müdürlüğüne gitmesine gerek kalmayacak.

Ayrıca kanunda yapılan bir yeni değişiklikle isim ve soy isimlerdeki harf değişikliklerinin mahkemeye gidilmesine gerek kalmadan, oluşturulacak İdare Kurulu kararlarınca düzeltilebilebilecek.

Adres beyanında yeni kolaylık

Öte yandan yeni bir adrese taşınan vatandaşın su, elektrik ve doğalgaz aboneliği yaptırdığı sırada verdiği adres beyanının nüfus müdürlüğüne gerek kalmadan adres değişikliği olarak sisteme kaydedilebilecek.